Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?

Zakup działki oraz jej wybór nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, jest to jeden z najważniejszych etapów całego procesu budowy domu. Istotne jest, by przed zakupem – czy to działki budowlanej, czy rekreacyjnej – sprawdzić każdy detal oraz zebrać jak najwięcej informacji. W ten sposób można uniknąć ewentualnych kłopotów w przyszłości. Co sprawdzić przed zakupem działki? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Gdzie zgłosić działkę po zakupie i jakie podjąć kolejne kroki? Zapraszamy do lektury!

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Kupno działki to poważna inwestycja, która najczęściej wiąże się z dużym wydatkiem. Przed dokonaniem transakcji niezbędne jest pozyskanie wszelkich informacji, np. dotyczących własności, obciążeń lub ewentualnych roszczeń. Konieczne jest również sprawdzenie księgi wieczystej. Jest to najważniejszy dokument, w którym ujawnione są dane obecnych właścicieli, ew. służebności, np. służebność przesyłu, gruntowa, osobista lub drogi koniecznej oraz ew. obciążenia hipoteczne. Szczególnie ostatnia kwestia jest istotna, gdyż wszelkie obciążenia są przypisane do działki, nie do właściciela. Istotne jest także sprawdzenie w ewidencji gruntów, jaki status ma dana działka. Jeżeli jest to działka rolna lub leśna, na której docelowo ma być postawiony budynek, to niezbędne będzie wystąpienie o zmianę statusu …. Warto zwrócić uwagę również na obecne i projektowane uzbrojenie terenu, gdyż koszt doprowadzenia mediów może być obciążający dla planowanego budżetu. W niektórych regionach dobrze jest sprawdzić także, czy dany teren nie jest pod ochroną konserwatora zabytków lub przyrody.

O co pytać przy zakupie działki budowlanej?

Nie ulega wątpliwości, że zakup działki jest sporą inwestycją. Dlatego przed podjęciem decyzji warto otrzymać od sprzedającego jak najwięcej informacji dotyczących ziemi. O co więc pytać przy zakupie działki budowlanej? Przede wszystkim koniecznie należy uzyskać informacje odnośnie dokładnych wymiarów działki. Jest to istotna kwestia zwłaszcza przy planowaniu projektu domu i ogrodu. Należy zwrócić uwagę na szerokość i długość działki oraz kształt, który może wpłynąć na układ i orientację budynku oraz jego ekspozycję na światło słoneczne. Kolejną bardzo ważną kwestią do poruszenia ze sprzedającym są podłączone media. Inwestycja w działkę budowlaną nie oznacza, że na pewno na działce znajdują się wszystkie media. Warto zapytać, czy na działce jest dostęp do wody, kanalizacji, gazu i energii elektrycznej. Jeśli nie ma, to trzeba pamiętać, że koszty przyłączenia mogą być dość wysokie. Przed decyzją o zakupie warto też zapytać o dojazd do działki.

Kwestie związane z zakupem działki rekreacyjnej – co jest ważne?

Kupując działkę rekreacyjną, nie sposób nie zwrócić uwagi na kilka ważnych kwestii. Wiele osób bowiem nie wie, o co pytać przy zakupie działki rekreacyjnej. Najważniejszą informacją bez wątpienia jest stan prawny ziemi. Warto sprawdzić, czy jest ona wolna od obciążeń i czy posiada wszelkie wymagane dokumenty. Dobrze jest też sprawdzić, czy działka nie jest objęta ochroną prawną, chociażby jako teren chroniony. Te kwestie bez wątpienia są priorytetowymi do ustalenia ze sprzedającym.

2023-03-17T11:30:26+00:00 0 komentarzy

Zostaw komentarz