Reprywatyzacja Warszawa 2018-02-19T19:20:12+00:00

Reprywatyzacja Warszawa

W Warszawie od wielu miesięcy ludność żyje aferą reprywatyzacyjną. Polega ona na tym, iż przedwojenni właściciele nieruchomości mogą domagać się zwrotu należących do nich nieruchomości, natomiast wykorzystują to naciągacze, którzy kupują roszczenia do takich przedwojennych kamienic za symboliczną kwotę, a następnie wyrzucają mieszkańców na bruk i czerpią z takich nieruchomości spore zyski finansowe. O takich działaniach zrobiło się ostatnio bardzo głośna, dlatego rząd postanowił powołać specjalną komisję, która stara się rozwikłać zagadkę związaną z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie. Wiele spraw udało się już pozytywnie rozwiązać, dzięki czemu oszustwa wyszły na jaw, ale wciąż wielu mieszkańców wyrzuconych na bruk nie odzyskało swoich mieszkań, licząc na sprawiedliwość przed polskim sądem. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sprawiedliwość może jednak zatriumfować, dlatego większość osób jest dobrej myśli.

Przejęcie kamienicy i sprzedaż na wolnym rynku

Osoby kupujące roszczenia do przedwojennych kamienic kupują je, a następnie sprzedają je za miliony złotych na wolnym rynku. Wtedy też osoba kupująca taką kamienicę może zrobić z nią co zechce. Wszystko jednak opiera się w dużej mierze na sfałszowanych dokumentach, ponieważ coraz głośniej jest o przypadkach, w których kamienica przejmowana jest np. przez 135-letnie osoby, które od dawna nie żyją. Jest to bardzo poważny problem, dlatego polski rząd niezwykle poważnie podchodzi do takiej sprawy. Komisja weryfikacyjna ma dokładnie zbadać wszystkie procesy związane z przejęciem przedwojennych kamienic, a więc zbadać to, czy doszło do tego zgodnie z prawem, czy też zostały złamane jakieś przepisy. Wobec nieuczciwych osób zastosowane mają być surowe kary, co w wielu przypadkach już się ziściło. W aferę zamieszany jest też wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami, który piastował to stanowisko w 2013 roku – Jakub Rudnicki. W wyniku reprywatyzacji jego rodzice odkupili jedną z takich kamienic przy użyciu wyżej wspomnianych roszczeń.

Każda sprawa zostanie dokładnie zbadana

Polskie społeczeństwo może jednak spać spokojnie, ponieważ Minister Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro zapowiedział, że każda z tych spraw zostanie dokładnie zbadana, a pokrzywdzone osoby na pewno zostaną odpowiednio potraktowane i zwrócone zostanie im to, co zostało im zabrane. Osoby winne zostaną bezwzględnie ukarane, co będzie przykładem na to, że na takie sytuacje nie ma przyzwolenie, czy to w Warszawie, czy też w innych polskich miastach, dlatego ma to być pewnego rodzaju przestroga dla nieuczciwych urzędników, polityków oraz zwykłych ludzi, którzy dorobili się dużych pieniędzy na nieszczęściu uczciwie żyjących w przedwojennych kamienicach ludzi. Reprywatyzacja Warszawa z pewnością zostanie dogłębnie zbadana, a wiele spraw jest już w toku.